Kezdőlap Blog

Elindult a jelentkezés a faültetésre az 500 év – 500 fa projekt keretében

Mától jelentkezhetnek azok a Kárpát-medencei baptista intézmények, gyülekezetek, közösségek, akik a 2021. év során szeretnének fát ültetni épületük, imaházuk környezetében. Jelentkezési határidő: 2021. október 27.

2023-ban ünnepeljük az anabaptista-baptista misszió Kárpát-medencei megjelenésének 500. évfordulóját. A jubileumhoz közeledve a Magyarországi Baptista Egyház vezetősége – csatlakozva a Magyar Kormány Országfásítási Programjához – közös aktivitásra hívja a baptista közösségeket. A kezdeményezés célja, hogy a következő években 500 fát ültessünk el baptista gyülekezetek, intézmények környezetében Magyarország és a Kárpát-medence zöldítése érdekében. Az 500 éves múltra való emlékezés mellett célunk, hogy felhívjuk az emberek figyelmét az egészséges környezet fontosságára is.

Az „500 év – 500 fa projekthez” olyan baptista közösségek, gyülekezetek, intézmények csatlakozását várjuk, akik a baptista gyökereinkre, éltető múltunkra való emlékezés mellett az élhető jövőről való gondoskodást is fontosnak tartják. Az Agrárminisztérium támogatásával a csatlakozó közösségek számára facsemetéket is biztosítunk, melyeket a baptist.hu oldalon elérhető jelentkezési lapon igényelhetnek. Minden elültetett fa mellé egy táblát ajándékozunk, mely az 500 éves jubileum emlékét őrzi. Szeretettel várjuk a magyarországi és Kárpát-medencei magyar ajkú baptisták csatlakozását!

Bővebb információ és a jelentkezési űrlap az alábbi linken elérhető:

A következő évek során ismételten meg fogjuk nyitni a jelentkezést, ezért kérjük, idén csak azok a közösségek igényeljenek fát, akik még 2021-ben el tudják azokat ültetni.

Átfogó megállapodást kötött a kormány a baptista egyházzal

Átfogó megállapodást kötött a kormány a Magyarországi Baptista Egyházzal, a dokumentumot Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes, valamint Papp János, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke írta alá hétfőn Budapesten.

Az eseményen Semjén Zsolt felidézte, hogy a kabinet a baptistákkal először 1998-ban kötött megállapodást, amely működött, „kiállta az idők próbáját”. A szerződés megújítását egyszerűen a jogi környezet változása tette szükségessé – fűzte hozzá.

Közölte, hogy a kormány átfogó szerződéssorozatot köt a történelmi egyházakkal, így érkeztek most el a baptista egyházhoz is, amely egy történelmi protestáns egyház. Ezek a dokumentumok mind korábbi szerződések megújításai, aláírásuk azért szükséges, mert átalakult az állami intézményrendszer – mondta.

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

A miniszterelnök-helyettes megköszönte a baptistáknak, hogy közfeladatokat vállalnak át az élet szinte minden területén, így például börtönpasztorációt is végeznek. A szerződés biztosítja a Magyarországi Baptista Egyház szabadságát és közfeladat-ellátásának finanszírozását – jelentette ki.

Semjén Zsolt három tevékenységét emelte ki a Magyarországi Baptista Egyháznak. Egyrészt, mindig nagy hangsúlyt fektet a családokra, ami egybecseng a kormány politikájával. Másrészt, egyre nagyobb szerepet vállal a roma lakosság felzárkóztatásában. Végül, az összmagyarság szolgálatában is végez feladatokat, amit az állam elismer.

A miniszterelnök-helyettes kijelentette: soha nem felejtik el, hogy a baptisták közbenjárására kapta vissza Magyarország a Szent Koronát.

Papp János azt mondta, hogy háromszáz gyülekezetük, több száz lelkipásztoruk, a szociális és közoktatási intézményeikben dolgozó és segítségben, ellátásban részesülő sok tízezer ember megbecsüléssel tekint a hétfői eseményre.

Szavai szerint az 1998-as megállapodás felett eljárt az idő, mivel változtak a törvények, valamint jelentősen bővült egyházuk társadalmi szolgálata. Úgy vélekedett, hogy az új szerződés körültekintően, a fontos kérdésekben részletesen, hosszú időre megnyugtatóan szabályozza tevékenységüket.    

Az egyházelnök kijelentette, hogy 500 éve, amikor a reformáció időszakában elődeik, az anabaptisták mozgalma elindult a Kárpát-medencében is, elképzelhetetlen lett volna egy ilyen együttműködés. De nem valósulhatott volna meg hasonló párbeszéd 175 esztendeje sem, amikor baptista elődeik újraindították az üldöztetések nyomán kihalt baptista szolgálatot – tette hozzá.

Kiemelte: azért fontos nekik az átfogó megállapodás, mert a társadalom érdekében végzett szociális, közoktatási, egészségügyi tevékenységük során tervezhető, átlátható, minden érintett megelégedésére szolgáló működést szeretnének biztosítani.

Papp János úgy fogalmazott, hogy hálásak a mostani különleges pillanatért, de az a feladatuk, hogy a jövőbe is tekintsenek, látják ugyanis a nemzet előtt álló feladatokat, egyre nagyobb kihívásokat.

Elijah M. Brown, a Baptista Világszövetség főtitkára arról beszélt, hogy nagyra értékelik ezt a különleges alkalmat.

A baptizmus a világ szinte összes országában megtalálható – közölte.

Fontosnak nevezte a vallásszabadságot, jelezve: minden olyan államban, ahol szabadon dolgozhatnak, iskolákat és kórházakat működtetnek. A leginkább demokratikus társadalmak ott alakulhatnak ki, ahol érvényesül a vallásszabadság – vélekedett Elijah M. Brown.

Papp Jánosnak, a Magyarországi Baptista Egyház elnökének a megállapodás megkötése alkalmából elmondott köszöntő beszéde

Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr!
Tisztelt Államtitkár Úr és Helyettes Államtitkár Úr!
Tisztelt Főtitkár Úr!
Kedves Jelenlévők!

Szeretettel köszöntök mindenkit ebben az ünnepélyes pillanatban a magyarországi baptisták egész közössége nevében. 300 gyülekezetünk, több száz lelkipásztorunk, a szociális és közoktatási intézményeinkben dolgozó és segítséget, ellátást kapó sok tízezer ember megbecsüléssel és köszönettel tekint erre az eseményre. Az 1998-ban – épp a miniszterelnök-helyettes úr segítségével – létrejött megállapodás fölött eljárt az idő. Változtak a törvények, jelentősen bővült egyházunk társadalmi szolgálata, és változott a bennünket körülvevő általános helyzet is. 

Köszönjük, hogy a Magyar Kormány vezetői és munkatársai (miniszterelnök úr, miniszterelnök-helyettes úr, államtitkár úr és helyettes államtitkár úr, valamint a miniszterelnökség munkatársai) jól értették helyzetünket, és készek voltak az együttműködésre, a közös gondolkodásra. Így készíthettük elő ezt az átfogó megállapodást, amely körültekintően, a fontos kérdésekben részletesen, hosszú időre megnyugtatóan segíti egyházunk hitéleti és társadalmi szolgálatának kereteit. 

Ugorjunk vissza egy kicsit az időben!

Közel 500 évvel ezelőtt, amikor a reformáció időszakában, annak harmadik ágaként elődeink, az anabaptisták mozgalma elindult a Kárpát-medencében is, elképzelhetetlen lett volna egy ilyen párbeszéd, együttműködés. 

175 éve, amikor baptista elődeink újraindították az üldöztetések nyomán kihalt baptista szolgálatot, elképzelhetetlen lett volna egy ilyen párbeszéd, együttműködés. Isten azonban mindeddig velünk volt, megsegítette közösségünket, és mára Magyarország egyik legjelentősebb keresztény közösségévé fejlődhettünk. Világszerte pedig – aminek tanúja dr. Elijah Brown testvérünk, a Baptista Világszövetség főtitkára – az egyik, ha nem a legnagyobb protestáns közösség a világ szinte minden országában jelen levő baptista egyház.

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Miért fontos az úgynevezett átfogó megállapodás a számunkra? 

Azért, mert Magyarország hatályos törvényeiben ez a lehetőség és törvényi szükség szerepel, és mi törvénytisztelő, ahhoz pozitív módon hozzáálló emberek vagyunk. 

Azért fontos, mert hitéletünket, missziói és társadalmi szolgálatunkat a hitvallásunk szerint, békében és a Szentíráshoz igazodva szeretnénk megélni, és ezt kívántuk ezzel a megállapodással is megerősíteni. 

Azért fontos, mert a társadalom érdekében végzett szociális, közoktatási, egészségügyi, segélyszervezeti és más szolgálatunk során tervezhető, átlátható, és minden érintettnek, ellátottnak a megelégedésére szolgáló működést szeretnénk biztosítani. Szolgálni úgy, ahogy Jézus Krisztusról olvassuk: „Mert az Emberfia sem azért jött, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon, és életét adja váltságul sokakért.” (Mk 10,45)

Fotó: Botár Gergely/Miniszterelnökség

Kedves jelenlévők!

Hálásak vagyunk a mostani különleges pillanatért, de az a feladatunk, hogy előre is tekintsünk! Látjuk a nemzetünk előtt álló feladatokat, az egyre nagyobb kihívásokat, a világot megrengető lelki-szellemi, erkölcsi és társadalmi normaváltozásokat. Látjuk a különféle romboló hatásokat a házasság, a család, a gyermeknevelés és más területeken. Meggyőződésünk, hogy a bennünket is megteremtő Isten ért legjobban hozzánk, az élethez, a jövőhöz. Az ő kijelentésére, a Bibliára alapozott életet és jövőt szeretnénk élni a családjainkban, közösségeinkben, és ezt munkálni az élet minden területén. Köszönjük, hogy mindebben partnernek tekint bennünket a Magyar Kormány, és köszönjük a társadalom egyre szélesebb körű bizalmát is.

Isten áldja országunkat, nemzetünket, együttes szolgálatunkat! 
Papp János egyházelnök

Felhívás – kiemelkedő diakóniai teljesítmények elismerési lehetősége

Javaslattételi határidő: 2021.szeptember 30.

a Balogh Lajos- és a Beharka Pál-díjak esetén. A plakettekre a javaslattétel folyamatos.

A Magyarországi Baptista Egyház 2019-ben szociális díjakat alapított. Azzal a kéréssel fordulunk minden baptista fenntartóhoz, intézményvezetőhöz, szociális szakemberhez, lelkipásztorhoz és gyülekezetvezetőhöz, hogy lehetőségei szerint segítse kiváló szociális szakemberek és a diakónia iránt elkötelezett baptista gyülekezeti tagok teljesítményének megismerését és elismerését. Ez a közreműködés segítheti a díjakról döntő kuratóriumi testületeket, hogy látókörükbe kerülhessenek díjazásra érdemes szakemberek.

A Balogh Lajos- és a Beharka Pál-díj ünnepélyes átadására terveink szerint az országos közgyűlésen kerül sor, a plakettekére egy későbbi időpontban. További részletek a www.szocialismodszertan.hu oldalon olvashatók.

Baptista Ifjúsági Nagytábor – MeetUP! Életformáló találkozások

A Magyarországi Baptista Ifjúsági Misszió csapata idén Soltvadkerten szervezi a Baptista Ifjúsági Nagytábort augusztus 2–8. között.

Az elmúlt időszak után különösen fontossá vált a találkozás lehetősége. A hét központi témája éppen ezért a találkozás, melynek örömét és valóságát élhetjük át Istennel és egymással. A tanítások során olyan bibliai történeteket veszünk sorra, ahol a Jézussal való találkozás életet átformáló ereje nyilvánult meg. Ezeket megvizsgálva szeretnénk, hogy életformáló találkozások történjenek a táborban is.

A közösségnek nagy szerepet szánunk a héten, a csoportbeszélgetések, a kötetlen programok és a strandolás mind arra adnak lehetőséget, hogy új embereket megismerve, a barátságainkat elmélyítve kapcsolódhassunk ki. A szemináriumok a hitünk mélyítését és életvezetésünk segítését célozzák.

Szeretettel várunk minden 14–37 éves fiatalt augusztus első hetében Soltvadkerten! Reméljük, minél többekkel élhetjük át a találkozás örömét!

A tábort a járványügyi szabályok szigorú követésével, egészségügyi szakemberekkel egyeztetve szervezzük. A részvétel a 18 év felettiek számára kizárólag oltási igazolvánnyal lehetséges.

A tábor részvételi díja:

18 év felett: 37 800 Ft
18 év alatt: 36 000 Ft

A regisztráció június 13-án indul a baptistaifi.hu weboldalon.

Facebook-esemény: https://fb.me/e/1zFoAydZV

Országos közgyűlést és tisztújító választást tartottak a baptisták

2021. június 5-én tartotta a Magyarországi Baptista Egyház országos közgyűlését és tisztújító választását Tahi Táborban.

A több mint háromszáz gyülekezetből érkezett küldöttek meghallgatták az elnökség tagjainak beszámolóit, és megválasztották a következő négyéves időszakra a közösség vezetőit.

A gyülekezeteket képviselő küldöttek titkos szavazáson döntöttek a következő négyéves ciklus vezetőinek személyéről.

Az egyházelnöki szolgálatra Papp János, a baptista közösség eddigi elnöke kapta meg a felhatalmazást.

Az egyház főtitkárává Varga László Ottót, a Dunántúli Baptista Egyházkerület elnökét választották. Az új főtitkár Mészáros Kornélt váltotta, aki 1997 óta töltötte be a tisztséget.

Az egyház Felügyelőbizottságának munkájával Balogh Barnabást és Bödő Sándort bízta meg a közgyűlés.

A megválasztott új tisztségviselőket szolgálatuk végzésében erősítse Jézus Krisztus kegyelme!

„Viseljetek gondot tehát magatokra és az egész nyájra, amelynek őrizőivé tett titeket a Szentlélek, hogy legeltessétek az Isten egyházát, amelyet tulajdon vérével szerzett.” (ApCsel 20,28)

Emlékezzünk a járvány idején elhunytakra

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa arra kérik egyházaikat és híveiket, hogy június 6-án, vasárnap délelőtt emlékeztessenek a harang szavával az elhunytakra, a járvány okozta veszteségeinkre. Legyen ez a harangzúgás a hálaadás kifejezője is azért, hogy megmaradtunk, hogy Isten segítségével újat kezdhetünk. Kérjük, imádkozzák minden templomban a vasárnapi szentmisén, istentiszteleten ezt az imádságot:

Mennyei Atyánk! Hűséges Istenünk! A veszteség, a bezártság, a betegség, a tanácstalanság terhe sújtott minket az elmúlt időben. Gyászolunk. A te kezedbe ajánljuk azokat, akik elmentek. Tőled kérünk vigasztalást az itt maradóknak.

Számba vesszük veszteségeinket, keressük egymást, az újrakezdés lehetőségét, és keresünk téged, az élet Urát és megtartóját. Kérünk, Szentlelked által mutasd meg nekünk szándékodat, amikor meg akarjuk érteni azt, ami körülöttünk és bennünk történik.

Köszönjük, hogy megtartottál minket ebben a bajban és megpróbáltatásban.

Köszönjük, hogy vannak, akik ott állnak a betegek mellett. Ők naponta azért dolgoznak, hogy megmentsék életünket a járványtól. Adj nekik továbbra is erőt, kitartást, hitet és reménységet!

Adj nekünk is erőt és figyelmet, hogy meglássuk a bajbajutottakat, és segíteni tudjunk nekik!

Mutass utat nekünk, akik ezután jobban, szebben, nagyobb hittel és szeretettel akarunk élni!

Áldd meg egyházunkat, hazánkat és minden embert, akiknek életet ajándékoztál!

Jézus Krisztus, a te Fiad által.

Ámen.

Jézus mai tanítványainak pünkösdje

Hadd kezdjem elmélkedő gondolataimat egy kérdéssel: A teljes Szentírást ismerve – Mózestől a Jelenésekig – Isten bölcs terve és cselekedetei kapcsán véletlenszerű dolgot, végbement eseményt találunk-e? Határozott válaszként mondhatjuk: Nem!

Akkor miért próbálkozunk azzal, hogy az üdvtörténeti eseményeket is versenyeztetni igyekszünk egymással, például melyik a legnagyobb ünnepünk: karácsony, nagypéntek, húsvét, netán pünkösd. Olykor egyházi személyek, mondhatni illusztris személyek is az adott ünnepek kapcsán hangsúlyozzák a legeslegnagyobbat, miközben elfelejtik, hogy előzőleg már egyiket-másikat kinevezték a legnagyobbnak. A vita eldöntése előtt hadd idézzek egy 19. században élő nagy teológus hitvallásszerű fogalmazásából Istenre vonatkozóan: „Isten a legfőbb személyes szellem. Tökéletes minden tulajdonságában. Ő a világegyetem forrása, fenntartója és célja, aki azt bölcs, igazságos és szeretetben megállapított, az Úr Jézus Krisztusban kijelentett szándéka szerint irányítja, aki mindenben benne van Szentlelke által, aki mindent megfelelően formál és célba juttat!” (Mullinstól emlékezetből idézem, remélem, az eredeti fogalmazásnak megfelelően!)

Ezek szerint Istennek mindenre kiterjedő tervében ünnepeink sem ad hoc (csak úgy!) jöttek létre. Pál apostol üdvösségünket tekintve is ki meri jelenteni:

„Áldott az Isten, a mi Urunk Jézus Krisztus Atyja, aki megáldott minket mennyei világának minden lelki áldásával Krisztusban. Mert őbenne kiválasztott minket magának már a világ teremtése előtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk előtte szeretetben. Előre el is határozta, hogy fiaivá fogad minket Jézus Krisztus által, akarata és tetszése szerint…” (Ef 1,3–5)

Tehát még univerzum nem létezett, Édenről sem beszélhetünk, sőt a bűneset sem ment végbe.

Istennek tökéletes és előre látó képessége szerint kész terve van a még meg sem teremtett ember vonatkozásában mindenre kiterjedő gondossággal! Látásom szerint Istent meglepni semmivel sem lehet!

Néhány igehely alapján betekintést nyerhetünk Isten tervének előre kijelentett szándékáról és a majd ténylegesen végbement eseményekről Jézus Krisztussal kapcsolatosan:

Karácsonyi ünneplésünkről kijelentést olvashatunk: 1Móz 3,15; 4Móz 24,17 (prófécia Bálám szájából).

A nagypénteki eseményről több mint 700 évvel előre: Ézs 53.

Húsvét csodája: Zsolt 16,10; és Jézus szavai önmagáról: Mt 12,40.

Pünkösdre vonatkozó prófécia: Jóel 3. Az Úr Jézus már az ő második eljövetelével kapcsolatosan is nyilatkozott példázatokban.

Hitlátásom szerint Istennek minden cselekedete és terveinek még részletei is fontosak, komolyan vételük üdvösséges a számunkra!

Természetesen ünnepeink mindegyikének megvan a sajátságos aktualitása.

Pünkösdről konkrétan

A pentékoszté (pünkösd) szó azt jelenti, hogy az ezen a napon tartott ünnep a húsvét utáni ötvenedik napon volt. Ennek az ünnepnek a tárgya fokozatosan fejlődött ki: kezdetben mezei ünnep, aztán a szövetségkötés történelmi tényének emléknapja, végül a Szentlélek ajándékának ünnepévé válik, aki megalapítja a földön az új szövetséget.

Pünkösdből táplálkozó keresztényi reménységünk

Vallási életünk menetében évenként ciklikusan, kronológiai rendben kerül sor pünkösdi ünnepünkre. Noha minden ünnepünknek más-más jelentőséggel bíró üzenete van, de egyaránt és egyenlőképpen fontosak. Bármelyik elhagyása felborítaná hitéletünk belső lelki egyensúlyát. Mi, baptista hívők még a legradikálisabb ateizmus időszakában is ragaszkodtunk jeles egyházi közösségi alkalmaink megtartásához! Politikai erőviszonyoktól függetlenül jártuk utunkat a hit ösvényén.

Úgy gondolom, ma is figyelmeztetés lehet mindenki számára lelki tartalmú buzdításom: keresztényi hitértékeinket őrizzük meg! Keresztényi arculatunk befolyásolását és alakítását csak Egyvalakinek engedjük! Ez a valaki az áldott Szentlélek legyen! Ő, akit Jézus Krisztus ígért meg mennybemenetele előtt közvetlenül. Tanítványainak mondta:

„erőt kaptok, amikor eljön hozzátok a Szentlélek, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában és Samáriában, sőt egészen a föld végső határáig.” (ApCsel 1,8)

A Szentlélek azt végzi életünkben, amit Jézus Krisztus ígérete alapján munkálnia kell. Az Úr a földről a mennybe távozva gondoskodó szeretete által rábízott bennünket a Szentlélekre, aki tanít, vezet és gyámolít bennünket. Az ő világosságában élve látjuk meg útjaink értelmét és célját. Hit nélkül lehetetlen Isten szándékait megérteni. A hit nem nélkülözi az értelmet, ellenkezőleg, termékenyítőleg hat tudatvilágunkra.

Pünkösd valósága keresztényi felelősséget ró ránk!

Akik hivatkozunk a Szentlélek bennünket megvilágosító kegyelmére, ne feledjük el, hogy ez nem csupán lehetőség számunkra, hanem felelősség és egyben küldetés is! Kaotikus helyzetekben is hatni kell a keresztényi hitjózanságnak. A békesség munkálásában elöl kell járnunk. Nem szabad rosszért sem rosszal fizetni! Szégyenünkre válna, ha nem keresztény emberek tanítanának bennünket becsületre, szeretetre és szívjóságra. Jó lenne, ha az említett nemes emberi tulajdonságok mindenkiben életszerűen megnyilvánulhatnának, de megbotránkoztató, amikor vallásos érzelmű egyénekből hiányoznak. A Szentlélek jelenlétével nem dicsekedni kell, hanem képességet szerezni arra, hogy bennünk való lakozása váljon láthatóvá, érzékelhetővé cselekedeteink által is!

Pünkösd lényege 2024-ben is ugyanaz…

…ami volt az első keresztény pünkösdkor. Isten egyszülött Fia, Jézus Krisztus által békéltetett meg bennünket önmagával, és Szentlelkét küldte el, töltötte ki ránk, hogy minden ismeretet felülmúlóan ajándékozzon meg tökéletes igazságával. E tökéletes igazságban ismerhetők fel az ő szándékai és mindent célba juttató tervei.

Isten áldja meg népünket, egyházunkat – benne gyülekezeteinket –, hogy idei pünkösdünket is ünnepelhessük békében, felebaráti és testvéri szeretetben! Amire eddig eljutottunk, azt tartsuk meg, sőt Szentlelke által tegyük teljessé! Az eljövendő időben is az az Isten fog vezetni Szentlelke által, aki a közelmúltban is erősített és megtartott bennünket. Istenben bízó hittel és reménységgel haladjunk tovább, hogy keresztényi törekvéseinket megáldhassa és gyümölcsözővé tehesse mindenható Urunk!

Szlepák Lajos
ny. lelkipásztor

Kit használ Isten az ő tervében?

Az övéit?

Bárkit?

Mindenkit?

Pünkösd ünnepe arról szól, hogy a legközelebb jött hozzánk a Mindenható. Nemcsak felettünk uralkodik, köztünk jár, de nálunk lakik, sőt bennünk lesz (Jn 14,17). Ő az Igazság Lelke, mely bemutatja Istent, és kibontakoztatja tervét – de ki által?

A bevezető kérdésekre a legkényelmesebb válasz, hogy általunk, akik átadtuk életünket a megváltásra, az üdvösségre, Isten dicséretére és arra a végtelen elhívásra, melyben őt szolgáljuk egész lényünkkel egész életünkben. Ez már mégiscsak valami, nem? – kérdezték a tanítványok is: ezért biztosan további elismerések, jutalmak várnak ránk (Mt 19,27). Ugyanakkor számos bibliai történetben láthatunk rá arra, hogy

Urunk nem csak a mi urunk, másokat is használ tervében, akár tudtukon vagy akaratukon kívül. Egyik legvilágosabb példája ennek Bálám, ez az idegen és ellenséges próféta, de még a szamara is, aki Isten eszközévé válik. Ézsaiás próféciáiban számos „uralkodó”-ról olvasunk, akik szintén eszközként végrehajtják akaratát – akár saját akaratukként. Saját tulajdonú pásztorának nevezi Círuszt (Ézs 44,28), Asszíriát pedig haragja botjának (amely nem lázadhat „suhogtatója” ellen, csak eszköze annak, és végül felfuvalkodása és erőszakossága miatt tűzre kerül az Ézs 10,5–19 szerint). De felidézhetjük József testvéreit (1Móz 50,20), akiknek a gonosz szándékából is jót hozott ki az Úr – mert úr! Sőt még a Heródeseket, Pilátust vagy Júdást is említhetnénk. Tulajdonképpen bizonyos értelemben nemcsak bárkit, hanem mindenkit.

Van-e hát különbség, van-e különlegességünk, ha bennünk pünkösd Lelke lakik, ha a Mindenható mindenkit ugyanúgy használ? No de várjunk csak: tényleg ugyanúgy? Ezt mondták volna az eddigi példák? Vagy bennük rejlik egy mintázat, ami alapján megfogalmazhatjuk a kezdetinél pontosabb kérdést: Miben használja másképp övéit a Szentlélek által?

Bizonyára feltűnt az előző példákban a tárgyiasság: eszközeként (háromszor is említettem e kifejezést) használ a Mindenható sokakat, akárcsak a köveket, melyek hirdethetik dicsőségét (Lk 19,40). Ezzel szemben a Szentlélek által elpecsételt hívőket az Ige Isten gyermekeinek (Róm 8,16), barátainak (Jn 15,14), munkatársainak (1Kor 3,9), megbízottainak (talentumok példázata Lk 19,12–17) nevezi, akik szívvel-lélekkel szolgálják őt. Ezek alapján legfontosabb jellemzőink a Szentlélek ajándékaképpen:

  1. Kapcsolatban és közösségben vagyunk a mennyei Tervezővel, aki kijelenti nekünk szándékait (Ám 3,7), bevon azokba. A legnagyobb jutalmunk, hogy vele együtt dolgozhatunk akaratának megvalósulásáért. Ezzel záródik a nagy misszióparancs kiküldetése: „veletek vagyok minden napon…” (Mt 28,20)
  2. Nemcsak átmegy rajtunk az áldás, és aztán magunkra hagy, hanem először minket ér el megváltásunkra, üdvösségünkre, majd mások javára. Az elvégzett szolgálatoknál nagyobb kincs, hogy fel van írva nevünk az élet könyvébe, ez a fő örömünk (Lk 10,20).
  3. Személyes bevonódással, elkötelezettséggel és odaadással ajándékoz meg, neki és vele szolgálni életünk értelme és célja. Ezzel és ővele azonosulunk, kapunk reményt, erőt, motivációt. A küldetés az egész lényünket érinti, igényli és hatja át (Lk 10,27).
  4. Küldetésünkben elhívásunk és ajándékaink által növekszünk, kiteljesedünk, gyümölcsöt termünk. Amikor jól szolgálunk, tisztességet szerzünk, bátorságot nyerünk, kibontakozunk, eljutunk a teljes életre (1Tim 3,13).
  5. Ha ez nem lenne elég, végső jutalmat kapunk a vele való találkozásban, ahol jutalmat, további megbízatásokat, végső hazaérkezést és örömet találunk Isten jelenlétében (Mt 25,23).

Ugye mennyire más, mint tehetetlen, eldobni való eszköznek lenni? Erre hív és vezet bennünket a Szentlélek, mindezek munkálója és záloga – éljünk őáltala és ővele!

Pünkösd a remény ünnepe!

Pünkösd közeledtével mindenki próbál egy kicsit elmélyedni az ünnepben. Mást hordoz magában egy pár éve megtért ember számára, és mást egy régóta újjászületettnek. Mi Isten üzenete ma hozzám és hozzád, kedves olvasó?

Jézus Krisztus a feltámadása után még negyven napig itt volt velünk közösségben, a negyvenegyedik napon összehívta a tanítványait, és mielőtt elment a mennybe, meghagyta nekik, hogy ne féljenek attól, ami ezután következik, sőt maradjanak még Jeruzsálemben, és várják a Pártfogót, a Szentlelket.

A félelem és a várakozás megélése közös mindenkiben, bármennyi éve is vagyunk Krisztus követői. A félelem beszivárog az élet hétköznapjaiba. Sokszor hajlamosak vagyunk a tanítványokra úgy gondolni, hogy tőlük távol állt ez az érzés, pedig ők is átélték. Jézus halálhíre, ami sokakat elbizonytalanított, majd a feltámadása konfliktusforrás lett. A hívők nem voltak biztonságban. Nem tudták már, kiben bízhatnak és kiben nem. Elment a Mesterük!

„Többet nem fogjuk látni! Mihez kezdünk nélküle?”

Majd várakozni kellett valakire, akit még nem ismertek, és nem is tudták, hogy mikor érkezik meg. Gondoljunk bele, hogy Jézus arra kér minket, maradjunk otthon, mert nemsokára érkezik egy vendég. Vajon hány napig tartana a lelkes várakozásunk? Egy hét után feladnánk, hogy nem is jön senki? Valamit talán félreértettünk? Az emberek életük nagy százalékában várakoznak. Ha türelmesek vagyunk és kivárjuk, olyan áldásokban lehet részünk, mint az első keresztényeknek. Ők tíz napot vártak a megígért Szentlélekre. A Bibliában számos olyan embert látunk, akik várakoznak.

Photo by Ben White on Unsplash

Egyet hadd emeljek ki a sok közül, akiről János evangéliumában olvashatunk: egy férfi, aki már harmincnyolc éve várja a gyógyulást.

Hosszú ideje egy medence mellett feküdt, amit időnként felkavart az Isten angyala, és aki elsőként lépett bele, az meggyógyult. Bénán ennek az embernek semmi esélye nem volt elsőként vízbe menni. Elképzelem az attól való félelmét, hogy ez a betegség örökké tart, és a minden percet átitató várakozást, hogy mikor érkezik az angyal újra. Mégis mi motiválta őt ilyen elképesztően reménytelen helyzetben? A reménység!

Mi tartotta össze a tanítványokat, miután Jézus elment? A reménység, hogy megígérte, jön valaki utána.

Ha elolvassuk a bethesdai történetet, kiderül, hogy Jézus pont arra ment, ahol a beteg feküdt, és meggyógyította őt. Reménysége beteljesült. Nem úgy, ahogy várta, de Isten csodát tett vele, így az élete megváltozott örökre.

Amikor a Lélek megérkezett a tanítványokhoz, erőre kaptak, és átformálta őket Isten jelenléte. Nem látták többé Jézust, de tudták, hogy velük van.

A pünkösd ünnepe ezért számomra a reménységet hordozza magában. Nem látom Jézust, de hiszem, hogy velem van. Lelke ad az élet viharában bátorságot, reményt, vigasztalást, gyógyulást.

Hosszú ideje várod már te is a szabadulást? Félsz, hogy nem jön el, amire vársz? Honnan kapod majd az erőt az úthoz, amelyen mész? Mit tegyél, ha egyedül érzed magad?

Reménykedj az Úrban! Higgy Isten szavában, bízz benne, ne add fel, és ott lesz veled is a megígért Pártfogó!

Online istentisztelet – 2024.05.12. – Kübler János – Bp. Wesselényi utca

377 megtekintés Élő közvetítés dátuma: 2024. máj. 12. Kübler János lelkipásztor igehirdetése a Jn 14:15-21 igeversek alapján. Wesselényi utcai Baptista Gyülekezet

15Ha szerettek engem, megtartjátok az én parancsolataimat, 16én pedig kérni fogom az Atyát, és másik Pártfogót ad nektek, hogy veletek legyen mindörökké: 17az igazság Lelkét, akit a világ nem fogadhat be, mert nem látja őt, nem is ismeri; ti azonban ismeritek őt, mert nálatok lakik, sőt bennetek lesz.
18Nem hagylak titeket árván, eljövök hozzátok. 19Még egy kis idő, és a világ többé nem lát engem, de ti megláttok, mert én élek, és ti is élni fogtok. 20Azon a napon megtudjátok, hogy én az Atyámban vagyok, ti énbennem, én pedig tibennetek. 21Aki elfogadja parancsolataimat, és megtartja azokat, az szeret engem, aki pedig szeret engem, azt szeretni fogja az én Atyám; én is szeretni fogom őt, és kijelentem neki magamat.”
(Jn 14:15-21)

Cím:1077 Budapest, Wesselényi utca 53.
Lelkipásztor:Kübler János
Állandó alkalmak:Vasárnap 9,30: imaóra és istentisztelet
Vasárnap 17 órától istentisztelet
Csütörtök 18,30: bibliatanulmányozás
Péntek 18 óra: ifjúsági óra
Honlap:http://wessi.hu/
További információk:Körzet: Budakeszi, Széchenyi u. 50/a. – 2092

Ápoljuk egymással a kapcsolatot! Imakérésekkel lehet imacsoportunkhoz fordulni, melyről többet honlapunkon lehet megtudni. http://wessi.hu/imakeres-kuldese/

Gyülekezetünk email-levelezőlistájára ezen az oldalon lehet feliratkozni: 
http://wessi.hu/hirlevel/
Aki támogatni szeretné a gyülekezetet a http://wessi.hu/adakozas oldalon találhat információkat ennek digitális lehetőségeiről. Istentiszteleteinkről és videós tartalmainkról elsők között értesülhet, aki feliratkozik a YouTube csatornánkra:    / wesselenyiutca  
Honlapunk: https://wessi.hu
Hírlevél feliratkozás: http://wessi.hu/hirlevel/
Facebook oldalunk: https://facebook.com/wesselenyi.utca
Instagram csatornánk: https://instagram.com/wesselenyi.utca

Békés, 2024.05.12 Délelőtt – Dr. Almási Tibor

251 megtekintés Élő közvetítés dátuma: 2024. máj. 12. Dr. Almási Tibor lelkipásztor igehirdetése a Mt 6:25-34 igeversek alapján. Békési Baptista Gyülekezet

25Ezért mondom nektek: ne aggódjatok életetekért, hogy mit egyetek, vagy mit igyatok, se testetekért, hogy mibe öltözködjetek. Nem több-e az élet a tápláléknál, és a test a ruházatnál? 26Nézzétek meg az égi madarakat: nem vetnek, nem is aratnak, csűrbe sem gyűjtenek, és a ti mennyei Atyátok táplálja őket. Nem vagytok-e ti értékesebbek azoknál? 27Aggódásával pedig ki tudná közületek meghosszabbítani életét csak egy perccel is? 28Mit aggódtok a ruházatért is? Figyeljétek meg a mező liliomait, hogyan növekednek: nem fáradoznak, és nem fonnak, 29de mondom nektek, hogy Salamon teljes dicsőségében sem öltözködött úgy, mint ezek közül akár csak egy is. 30Ha pedig a mező füvét, amely ma van, és holnap a kemencébe vetik, így öltözteti Isten, nem sokkal inkább titeket, kicsinyhitűek?
31Ne aggódjatok tehát, és ne kérdezgessétek: Mit együnk? – vagy: Mit igyunk? – vagy: Mit öltsünk magunkra? 32Ilyesmikért a pogányok törik magukat; a ti mennyei Atyátok pedig tudja, hogy szükségetek van minderre. 33Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és mindezek ráadásként megadatnak majd nektek. 34Ne aggódjatok tehát a holnapért, mert a holnap majd aggódik magáért: elég minden napnak a maga baja.”
(Mt 6:25-34)

https://www.youtube.com/@BekesiBaptista

https://www.facebook.com/bekesibaptistagyulekezet

Cím:5630 Békés, Teleky u. 39.
Lelkipásztor:
Állandó alkalmak:Szombat 18.00 – ifjúsági óra
Vasárnap 9.00 – imaóra
Vasárnap 10.00 – Istentisztelet
Vasárnap 17.00 – Istentisztelet 
Honlap:http://bekesibaptista.hu

Bemegyek a Szentek Szentjébe // MABIM DICS

MBBC – Pastor Peter Kyriopoulos – 12/5/2024 AM – Montreal

125 megtekintés Élő közvetítés dátuma: 2024. máj. 12. Peter Kyriopoulos lelkipásztor igehirdetése az ApCsel 16:1-5 igeversek alapján. Montreal Bible Baptist Church. Kanada.

125 views Date of live broadcast: May 2024. 12. Pastor Peter Kyriopoulos’ sermon based on Acts 16:1-5. Montreal Bible Baptist Church. Canada.
MBBC – Montreal Bible Baptist Church Sermon by Pastor Peter Kyriopoulos 2024 – May – Sunday School Hour and Morning Service Service.

1Így jutott el Derbébe, majd Lisztrába is. Volt ott egy Timóteus nevű tanítvány, egy hívő zsidó asszonynak és egy görög apának a fia, 2akiről jó bizonyságot tettek a lisztrai és ikóniumi testvérek. 3Pál magával akarta őt vinni, ezért az ott lakó zsidókra való tekintettel körülmetélte őt. Mert mindenki tudta, hogy az apja görög volt. 4Amikor végigjárták a városokat, átadták nekik azokat a határozatokat, amelyeket a jeruzsálemi apostolok és vének hoztak, hogy tartsák meg azokat. 5A gyülekezetek pedig erősödtek a hitben, és naponként gyarapodtak lélekszámban.” (ApCsel 16:1-5)

“1And he came also to Derbe and to Lystra: and behold, a certain disciple was there, named Timothy, the son of a Jewess that believed; but his father was a Greek.2The same was well reported of by the brethren that were at Lystra and Iconium.3Him would Paul have to go forth with him; and he took and circumcised him because of the Jews that were in those parts: for they all knew that his father was a Greek.4And as they went on their way through the cities, they delivered them the decrees to keep which had been ordained of the apostles and elders that were at Jerusalem.5So the churches were strengthened in the faith, and increased in number daily.” (Acts 16:1-5)

https://www.facebook.com/groups/2426691598

https://www.youtube.com/@MontrealBibleBaptistChurch

Group for members and friends of the Montreal Bible Baptist Church•
To find out more information on our church & services please visit:
https://www.bbcmontreal.com
You can also find us at:3865 Boulevard Lévesque OuestLaval, Quebec H7V 1G8
(450) 682-3191
bbcmontreal@yahoo.com 

Te már Krisztusé vagy!

Erre hívtam fel Nagy Máté Jonatán unokám figyelmét (ő a fotón balra az első fehérruhás), aki miután döntött az Úr Jézus követése mellett, március 31-én, húsvétvasárnap délutánján Kiss Illés lelkipásztor által bemerítkezett Fóton a baptista imaházban.

Az ünnepi istentiszteleten a család jelen levő tagjai nevében köszöntöttem őt, és jókívánságokat adtam át. Azt kívántam, hogy legyen Jézus Krisztus hűséges követője.

Amikor gondolkoztam, mit is mondhatnék neki tanácsként a jövőre vonatkozóan, eszembe jutott Charles Haddon Spurgeonnek, a prédikátorok fejedelmének egy mondata a bemerítésről:

„Aki megkeresztelkedik hitének megvallásaként, az Krisztus jelét hordja a testén. Olyan, mint a víznyomat levélpapírunkban, el nem távolítható.”

Majd igyekeztem hangsúlyozni, hogy itt és most valami végleges dolog történt. Aztán arra gondoltam, hogy Máté tulajdonképpen már a Z generációhoz tartozik. Ők ma már nem levélpapíron kommunikálnak egymással, hanem sms-ben, e-mailben, rövidített szavakkal. Mégis úgy véltem, hogy érthető lesz számára Spurgeon hasonlata. A víznyomat, a vízjel eltávolíthatatlanul benne van a papírban. Ezt használják a bankjegyeken, hivatalos okmányokon, mert ez a jel a papírból eltávolíthatatlan. Végleges. Azt mondtam neki:

„Ha a fény felé fordítod, látható a jel.”

Vittem is egy kis szelet vízjeles papírt, és a fény felé tartottam, hangsúlyoztam, hogy erről van szó ebben a hasonlatban. Rövid köszöntésemet azután így folytattam:

„A bemerítés ma Krisztus jele lett benned. Soha ne feledd, bármit is hozna az élet, bárhogy is támadna a sátán, te már Krisztusé vagy! A keresztség által Krisztus vízjelét hordod magadon.”

A gyülekezet só és világosság

A képhez tartozó alt jellemző üres; so-es-vilagossag-1200x675.jpg a fájlnév

Helyi közösségünknek vagy van hatása falunkra/városunkra, vagy nincs, vagy átformálja Isten a szolgálatunkon keresztül a falunk/városunk arculatát, vagy nem.

Emlékszünk Ábrahám könyörgésére Szodomáért? A városban nem volt tíz igaz ember. És mekkora tragédia lett belőle? Mert az igazaknak megtartó erejük van a Biblia szerint. A Példabeszédek könyve így fogalmaz: „Az igazak javán örül a város… Az igazaknak áldása által emelkedik a város.” (Péld 11,10–11; Károli)

Jézus sem gondolja másképp a hívők szerepét a településükön, amikor így beszél: „Ti vagytok a föld sója… Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város. Lámpást sem azért gyújtanak, hogy a véka alá tegyék, hanem a lámpatartóra, hogy világítson mindenkinek a házban. Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat.” (Mt 5,13–16) Mi, hívő emberek vagyunk településünk sója, világossága, akik cselekedeteinkkel irányt mutatunk az embereknek, és így mennyei Atyánk jóságát bizonyítjuk.

A baptista egyház stratégiai terve című dokumentumunk (a BEST) első két mondata Jézus nyomán ezért kezdődik így: „A Magyarországi Baptista Egyház – a többi biblikus alapokon álló felekezettel együtt – azért létezik, hogy Jézus Krisztus rajtunk keresztül folytassa munkáját Magyarországon, Európában és az egész világon. Ezért a Szentírás alapján küldetésünk az, hogy minden településen legyenek egészséges, társadalomhoz kapcsolódó és arra pozitív hatást gyakorló baptista gyülekezetek.”

Valóban a pénzről szól az 1%-os kampány?

Vannak, akik úgy gondolják, hogy az 1%-os kampány méltatlan a krisztusi hithez, mert nem más, mint pénzkunyerálás. Talán ők nem tudják, hogy ezt a pénzt nem kell, mert nem is lehet elkérni, hiszen az adóhatóság ezt már megtette. Csupán abban dönthetnek embertársaink is, hogy a már levont adójuk 1%-át melyik egyház használhassa a szolgálata támogatására. A kampány ennek a lehetőségére hívja fel az emberek figyelmét, hogy ők dönthetnek a felhasználásáról.

Természetesen az így megkapott összeg jelentősen segítheti gyülekezeteink karitatív és lelki misszióját, intézményeink hatékonyabb működését. De mégsem ez a legfontosabb a kampányban. Hanem akkor mi?

A rendelkezők száma tükröt tart gyülekezetünk elé

A képhez tartozó alt jellemző üres; mirror-1200x675.jpg a fájlnév
Photo by Lisa Fotios from Pexels

Az szja 1%-át felajánlók számából már nem csupán azt láthatjuk, hogy országosan mennyien támogatják a baptista közösség lelki és társadalmi misszióját. Már az is egyértelmű, hogy saját településünkön hány embertársunk látta annyira hasznosnak eddigi szolgálatunkat, hogy adója 1%-áról a javunkra rendelkezzen. A bennünket ismerő emberek így mondják ki, hogy hasznosnak vagy fölöslegesnek ítélik gyülekezetünk jelenlétét a falunkban/városunkban. Ha hasznosnak ítélik, akkor az is látható, hogy ez milyen mértékű. A kampány eredménye tehát annyiban kapcsolódik a missziónkhoz, hogy egy jelzést ad szolgálatunk elismertségéről, és megítéli annak hasznosságát.

A településre lebontott rendelkezési adatok egyértelmű tükröt tartanak elénk. Kiderül, hogy a lakóhelyünk gyülekezetének szolgálatát hány ember ítélte hasznosnak, támogatásra méltónak. Hogy hányan látnak bennünket szükséges sónak, nélkülözhetetlen világosságnak.

Nem mindig örvendetes belenézni abba a tükörbe, amit mások tartanak elénk, de nagyon hasznos. Akinek van bátorsága, nézzen bele!

Háló Gyula
(pestszentimrei lelkipásztor)

Kelédi Márton beiktatása az Élő Remény Baptista Gyülekezetekben

Újabb fordulóponthoz érkezett az Élő Remény körzet: 2024. május 5-én délután Kelédi Márton harmadik lelkipásztorként lépett szolgálatba.  

Gyorsan növekvő gyülekezetünkben közel 40 különböző szolgálat működik, emellett pedig több gyülekezetplántálásban is szolgálunk. Lelkipásztoraink feladata sokrétű, és mivel mindegyik területet nagyon fontosnak tartjuk, szükségessé vált Bacsó Benjámin és Baranyi Barnabás mellé Kelédi Márton testvér szolgálatba állítása.

A prédikáció, a bemerítés, az úrvacsoraosztás, a dicsőítésszervezés és -vezetés mellett az ifjúságvezetés, a fiatal felnőttek szolgálatát is végzik. Rendszeresen indítunk Alpha-kurzusokat, ahol a barátkozó ismerőseink bátran feltehetik kérdéseiket. Bemerítkezőink tanítványozói kurzuson mélyíthetik tovább hitüket, majd arra törekszünk, hogy mindenki megtalálja a helyét valamelyik szolgálati területen, ahol átélheti, hogy Isten őt is használja.

A veresegyházi gyülekezethez tartozik az erdőkertesi Bárka Baptista Óvoda, a szadai gyülekezethez a Felhőcske Családi Bölcsőde, így közel 120 család felé szolgálunk. Igyekszünk nem csak a közelben élők felé szolgálni. Vezetőinket Isten arra indította, hogy missziós centrumgyülekezetként működve több gyülekezetplántálást is felkaroljon. Rendszeresen járunk a dunakeszi és a gyomaendrődi testvérek közé.

Együtt reméljük az ige megvalósulását:

„Ne a régi dolgokat emlegessétek, ne a múltakon tűnődjetek! Mert én újat cselekszem, most kezd kibontakozni, majd megtudjátok! Már készítem az utat a pusztában, a sivatagban folyókat fakasztok.” (Ézs 43,18–19) 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!