Rövidített interjú a Baptista Rádió Arts-ok című műsorában elhangzottak alapján.

2020-ban te lettél az év Baptista Művésztanára Díj kitüntetettje. Hogyan érintett téged ennek a híre?

Nagyon meglepett, mert nem számította arra, hogy ilyen díjat kaphatok. Azt gondolom, hogy nagyon sokan vagyunk a baptista egyházban művésztanárok, más is megkaphatta volna ezt a díjat.

Rendkívül színes életpálya van mögötted. Sok hivatásod van. Zenetanár, karnagy, lelkipásztor feleség, édesanya, nagymama vagy egyben. A szerepek közül a zenetanári léted honnan eredeztethető és hogyan alakult ki?

Ez egy nagyon komplex dolog. A családom nagyon fontos kiindulópontja a pedagógiai munkásságomnak. Mindkét ágon vannak művészek, akiktől örökölhettem az adottságaimat. A szüleim korán ebbe az irányba tereltek engem és a húgomat, illetve a gyülekezet zenészei is segítették a pályaválasztást. Korán hegedüli tanultam, azután brácsázni és magán énekelni. Zenei általános iskolába jártam, ahol a tanáraim szintén nagy hatással voltak rám. Versenyeket nyertem és játszhattam a Csokonai Színház Bohémélet előadásában is gyermekszereplőként. A debreceni gyülekezetben szolgáló zenészek, mint Oláh Gábor, Oláh Miklós, Tóka Szabolcs, Mátyus Elvira is hozzájárultak a zenei pályám alakulásához.

Mikor vált biztossá benned, hogy a zenei pályát választod?

Az Újpesti Nyári Zenei Tanfolyamra hívott Beharka Pál, és ott éreztem rá a karvezetés mozdulataira. Addig is vonzódtam a zenei pálya irányába, ott pedig eldöntöttem, hogy mellette döntök.

Mielőtt meghoztad ezt a döntést, mit gondoltál arról, hogy még mi lehetne belőled?

Mivel nyolcadik osztályos koromban úgy gondoltam, hogy nagyon sok minden érdekel, hagyományos gimnáziumba jelentkeztem. Érdekelt a történelem, a földrajz, a művészettörténet, amelyekről való tudásomat a zenetanári munkámba is be tudom építeni. A gimnáziumi harmadik és negyedik évben tudatosan készültem már a zeneművészeti továbbtanulásra. Az volt a célom, hogy Istennek, akinek a vonzásában élek a legjobbat és a legtöbbet adhassam zenei téren is. Ez motivált a leginkább arra, hogy minél többet tudjak a zenéről. Ezért érettségi után még két évet tanultam a debreceni konzervatóriumban, majd felvételt nyertem a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola debreceni tagozatára.

Hogyan teltek a főiskolai évek? Akkoriban nem csak a tanulmányaiddal foglalkoztál, hanem házasságot kötöttél és megszületett első gyermeketek is.

A főiskolára elég sok munka árán jutottam be és közben a férjemmel is összeházasodtunk, majd gyermekünk született. A szüleim és a húgom is sokat segített a baba mellett és így tudtam elvégezni a főiskolát anyaként, feleségként, gyülekezeti szolgálóként egyben. Szép és izgalmas időszak volt.

Mi történt, miután végeztél?

A férjem elhívást érzett teológiai tanulmányok folytatására a Misszió Iskolába, ezért Budapestre költöztünk. A Misszió Iskolát Kovács Géza bácsi vezette, aki ének tanítással és kórus vezetéssel bízott meg engem. Ebben az időben született második lányunk, Dorottya.

Sok költözés volt eddigi életetekben. Hogyan viselted az ezzel járó változásokat?

Ha rajtam múlt volna, akkor az egész életemet Debrecenben töltöttem volna. Nehéz volt Budapest felé venni az irányt, de arra gondoltunk, hogy ideiglenes lesz és vissza fogunk jönni. Fiatalok voltunk, nem tudtuk pontosan, hogy mi vár ránk, de neki vágtunk. Viszont amikor 1996-ban a pécsi gyülekezet hívott meg, akkor nagyon nehéz megpróbáltatás volt költözni, pakolni, elszakadni Debrecentől, a rokonaimtól, a gyülekezettől, de tudtuk azt, hogy Isten hív bennünket el és ígéretet kaptunk, hogy Ő ad mellénk testvéreket és ez így is volt. A pécsi gyülekezet nagyon szervezett és rendezett, gyönyörű az imaház, rendkívül tiszta. Csodálatos volt a kórusélet. Máig tartó kapcsolataim alakultak ki azokban az években.

A pedagógusi pályádon mely intézmények kiemelkedőek?

Igazából nem tudok választani. Például az ebesi általános iskola is nagyon komoly állomása volt a pedagógiai fejlődésemnek. Mindenütt csodálatos kollegákkal, tehetségekkel, módszerekkel találkoztam, amely nagyon fontos a munkám során.

Hogyan egyeztetted a családi életet a zenei szolgálataiddal?

Sok mindent a gyerekeim miatt hoztam létre. Például a debreceni zeneovit. Kitaláltam, hogy ha a kamaszokat a gyerekek élére állítom, akkor szívesen énekelnek velük együtt. Ezekbe a gyerekeim mindig benne voltak, a barátaikkal együtt is. Később a Gospel Kórus szervezésekor is arra gondoltam, hogy kedvet csináljak az énekéshez, hogy biztosan meghallhassák Jézus szavát és meg tudjanak maradni a gyülekezetben. Teljesen össze fonódott sokáig a szolgálat és a családi élet.

Lelkipásztor feleségként milyen feladataid vannak?

A zene belőlem jön, függetlenül ettől a szereptől. Ezen kívül oda kell figyelnem a nőkre. 20 évig voltam tagja a Nő Bizottságnak. Adtam elő nőknek konferenciákon, segítettem a fiatalasszonyokat az őket foglalkoztató kérdésekben. Jelenleg Szegeden a biblia körbe is bekapcsolódtam, pedagógusként segítem a tanítókat. A lelkipásztor feleség nagyon komplex feladatokat old meg. Szoktak lenni vendégeink, szoktam a férjemnek segíteni a programok összeállításában, a gyülekezeti énekek kiválasztásában. A hozzáállásommal szeretném őt tehermentesíteni, például amikor kisgyerekeink voltak, akkor igyekeztem csendet teremteni körülötte, csak úgy, mint vasárnap reggelenként.

Négy énekkar (Király König Iskola Kórusa, SZÖG, Szegedi Ökumenikus Kórus és a Szegedi Baptista Gyülekezet Kórusa) karnagyaként hogyan éld át a pandémia okozta szünetet a kórusok életében?

A Szegedi Ökumenikus Kórusban például több idős énekes van, akikkel nehéz lett a kapcsolat tartás, de volt a nyár végén egy csodálatos koncertünk a Biblikus Konferencia keretén belül a Dómban a Szegedi Szimfonikus Zenekarral, ahol jómagam is vezényeltem egy Bach művet. Ez nagy muníció volt ahhoz, hogy legyen miből táplálkozni az újra találkozásig. A fiatalokkal egyszerűbb volt a kapcsolattartás, időközben a gospel kórussal három nagy hallgatottságnak örvendő karatén dalt vettünk fel. A leánykarral két hónapig tudtunk próbálni, majd beneveztünk egy nemzetközi versenyre, ahol harmadikok lettünk. Velük készült még egy karácsonyi videó is. A SZÖG-nek vannak meghívásai fesztiválokra nyárra, de nem tudom még, hogy mire lesz lehetőségünk. Sok változás történt a kórustagok életében az elmúlt időszakban. Lehet, hogy újra szervezésre lesz szükség.

Hogyan oldod meg a napi rutint? Hogyan fér bele az életedbe ez a sok feladat?

A zeneiskolában délután dolgozom. A házi munkákat délelőtt végzem, illetve felkészülök a tanításra, a kórus munkákra. Otthon a családom sokat segít. Este, munka után vannak a kórus próbák.

Mivel foglalkoznak a gyermekeitek? Közel állnak a zenéhez?

Igen, közel állnak, de nem ezzel foglalkoznak. Krisztina tervező grafikus, ő készítette a lemezborítóinkat és általában énekelt is a kórusokban, amiket létrehoztam. Dorottya kereskedelemmel és marketinggel foglalkozik, már férjhez ment és tőle van Jancsika a kisunokám. Dávid orvostanhallgató mellette zongorázni tanul és énekel a gyülekezeti dicsőítő csapatban és a gospelben is, szólistaként is.

Milyen szabadidős elfoglaltságokat szeretsz?

Zenét hallgatok, olvasok, filmeket nézek. Kirándulunk, nyaralunk a családdal, családot, barátokat látogatunk. Ezek nagyon fel tudnak tölteni. Nyáron nagyon fontos számomra a Bodrogi Zenei Tábor feltöltődés szempontjából is, pedig ott is tanítok.

Hogyan tapasztalod Isten vezetését a hivatásodban?

Szorosan kapcsolódik a pályám a férjem lelkipásztori szolgálatához, amely sok lehetőséget teremt számomra a munkámhoz. Nem tervezünk előre, hanem ahogyan Isten mutatja a lehetőségeket, akkor igyekszünk megragadni azt.

Mit gondolsz a művészet és a misszió kapcsolatáról?

Már a reformátorok is észrevették, hogy a szép dallamok mélyebbre hatnak a szívekben, bátorítanak, vígasztalnak, új erőt adnak. Isten igéje élő és ható, és ha ez összekapcsolódik a szép zenével, akkor az nagyon fontos munkát tud végezni a nem hívők körében is. Egy ének akkor készül el, amikor már a szívünkön keresztül is átment, akkor válik élővé Isten üzenete.

A teljes interjú itt hallgatható meg:

A PAX Televízió MűvészLÉT című műsora itt tekinthető meg:

Murányi-Kovács Anita


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!


Rendelkezzünk a baptisták javára!

Kérjük, rendelkezzen adója 1%-áról a Magyarországi Baptista Egyház javára! Köszönjük támogatását! Technikai szám: 0286