Kezdőlap Blog Oldal 603

„Ne félj, te kicsiny nyáj…”

Történelmet írunk – mondta Hostyánszki Péter kiskunfélegyházi lelkipásztor 2018. március 11-én a Kiskunfélegyházi Baptista Gyülekezetben. S ha úgy nézzük, valóban történelmet írtunk, mert a csengődi, a kiskunfélegyházi, a csongrádi és a makói baptista gyülekezetek még soha nem voltak egyszerre együtt közösségi alkalmon.

S ha akkor ott, Kiskunfélegyházán történelmet írtunk, akkor ez a történelemírás folytatódott 2018. május 13-án Makón, ez a négy kis gyülekezet ugyanis kitalálta, hogy körbelátogatja egymást, s ezúttal Makó volt a házigazdája a négy gyülekezet találkozójának.

A makói gyülekezet egy kis gyülekezet, tulajdonképpen már gyülekezetnek sem nevezhető, mert létszáma nem éri el a tíz főt. Számunkra azonban nem az elnevezés a fontos, hanem hogy Jézus második eljöveteléig szeretetben megtartsuk az ő igéjét, és ne tagadjuk meg az ő nevét. Hisszük és tudjuk, hogy mi is fontosak vagyunk Urunknak, mert gondjaink, bajaink, problémáink közepette is, létszámunktól függetlenül megtartotta a makói gyülekezetet, és ez a kis gyülekezet – mint ahogyan a jelen levő soltvadkerti Rakoncai Sándor mondta – az egyház kis ékszerdoboza tudott lenni. Mert lehet, hogy kicsik vagyunk, lehet, hogy erőnk kevés, de a mi Urunk nagy, s gondviselő szeretetével ölel át bennünket, s azt várja tőlünk, hogy ne búskomor, önsajnálatba temetkező hívői legyünk, hanem cselekvő, az ő nevét hirdető, vidám, boldog csapat. Ezért adott nyitott ajtót elénk, és ezen az ajtón ez a négy kis gyülekezet, ez a négy kis porszem belépett.

Alkalmunkon Isten igéjét Hostyánszki Péter hirdette a 133. zsoltár szerint. Beszélt arról az emberi büszkeségről, amely akadálya lehet a közösség kialakulásának, és beszélt arról az emberi büszkeségről – a Jézusba vetett, büszkén vállalt hitről –, amely összehozott bennünket, s amely előreviheti egy vallási közösség életét. Az igehirdetés után a helyi gyülekezet vezetője osztott úrvacsorát, amikor is Isten emlékeztetett minket arra, hogy ki ő és kik vagyunk mi emberek. Közös svédasztalos ebéd következett, amely előtt Giricz László, a csongrádi gyülekezet vezetője mondott gyermekeivel asztali áldást.

A délutáni program – csakúgy, mint a délelőtti – a csengődi testvérek, Kotmájer Mihályék zenei szolgálatával kezdődött. Ezután bizonyságtételek, dicsőítések, szavalatok következtek. Közösségi napunkat szeretetvendégség, finomabbnál finomabb sütemények zárták. A búcsúzás, az elköszönés is vidám hangulatban telt, mert egyrészt tudtuk, hogy folytatás következik, nemsokára újra együtt leszünk Csengődön, másfelől szívünkben ott volt az öröm és a hála.

Köszönjük a mi örökkévaló, szent Istenünknek ezt a felejthetetlen alkalmat. Mert ez tényleg egy vasárnap volt, egy elkülönített, megszentelt nap, ahol együtt örülhettünk, együtt énekelhettünk, együtt imádkozhattunk, együtt dicsőíthettünk, s egymás által egymást építhettük. Feltöltekezhettünk, alakulhattak ki új ismeretségek, új barátságok, betekinthettünk egymás életébe, a mások örömeibe, problémáiba, élményekkel gazdagodhattunk. Lesz mire emlékezni, lesz miről beszélni a szürke hétköznapokon is.

Áldott legyen az Úr neve, hogy a mi kis történelemkönyvünk második fejezetét megírhattuk.

Irma, Isten és az imádság – sms-ekben

„…megparancsolja angyalainak, hogy vigyázzanak rád…”

Az Irma hurrikán ötös erősségű trópusi ciklon, 2017 szeptemberében a Szélcsendes-szigetek, a Nagy-Antillák, a Turks- és Caicos-szigetek térségében és az Egyesült Államok délkeleti részén, elsősorban Floridában tombolt. Közel 300 km/h-s maximális szélsebességével az Irma volt a második legintenzívebb atlanti-óceáni hurrikán. A pusztító vihar nyomán súlyos károk keletkeztek. Kuba északi partján a viharos szél által felkorbácsolt tenger elöntötte a partvidéket. Tíz halálos áldozatot követelt. A fővárosban helyenként még a tengerparttól 500 méterre is víz alá kerültek az utcák. A mezőgazdaságot is jelentős kár érte. 86 ezer telefonvonal vált működésképtelenné. Floridában mintegy 13 millió ember (a lakosság több mint fele) maradt áram nélkül.

Bemerítés a Békevárban

Július 1-én öt bemerítkezővel együtt örülhettünk a Békevárban, akik most vallották meg a hitüket nyilvánosan is.

Az út, ahogy Jézus Krisztushoz jutottak elég különböző, de mindegyiküknek most már Jézus az út! Tőle kapták az életet, amiről bátran beszéltek barátaik, rokonaik és a gyülekezet előtt az istentiszteleten is. Bemerítésük után a gyülekezet vezetői, illetve olyan barátaik imádkoztak értük, aki segítették őket a hitre jutásban.

Mark Gungor: Férfiagy, női agy – isten hozott egy jobb házasságban!

Biztosan sokan vagyunk, akik láttuk és végignevettük Mark Gungor „Férfiagy, női agy” című előadásának felvételét. Gungor, a brazil származású amerikai lelkipásztor és nemzetközi hírű házasságszakértő remek előadói képességekkel rendelkezik, rendkívül mulatságos és szórakoztató színpadi jelenléttel bír, és teljes mértékben képes a nézők figyelmét rabul ejteni.

2018. augusztus 19. Tahi konferencia délután

2018. augusztus 19. Tahi konferencia délelőtt

Születőben van a kartali baptisták orgonája

A recept, ami alapján dolgozunk:

Hozzávalók:

1 db régi, kimustrált elektromos templomi orgona;
1 db gyors számítógép jó sok RAM-mal, minőségi hangkártyával;
az adott térre méretezett, jó minőségű hangrendszer.

Elkészítés:

Fogd a régi orgonát, és szedd ki a belsőségeket, azaz az összes régi elektronikát. Tisztítsd ki alaposan. Vezetékeld át az összes billentyűt és kapcsolót úgy, hogy tudjon kommunikálni a számítógéppel. Tölts le a számítógépre egy olyan programot, amely valódi orgonák hangmintáját képes megszólaltatni az orgonista által. Újítsd fel a játszóasztalt, hogy ne csak jó, de szép is legyen, méltó az Isten házához. Kapcsold össze a hangrendszerrel, és aprólékos finomítással állítsd be a célnak megfelelően. Amikor elkészült, hívd meg a barátaidat, hogy személyesen, a saját fülükkel is meggyőződjenek, hogy bevált-e a recept, esetleg érdemes-e a továbbadásra.

A megvalósításra nagy az összefogás. Volt, aki megvásárolta a gyülekezet számára a használt orgona-játszóasztalt, más vállalta a polírozását, lakkozását. Valaki az adminisztrációt bonyolítja, mások kis meglepetéseket készítenek az adományozók részére, mert vannak, akik céladománnyal is szívesen támogatják az ügyünket.

Nem akarunk kapkodni, az ütemezést a rendelkezésre álló emberi és anyagi forrásokhoz igazítjuk. Ezzel együtt is bízunk benne, hogy Isten segítségével az idén elkészülünk.

Részletek az orgona naplójából

Február 11.:

„Hát én volnék az. Szeretnék bemutatkozni. Egy Lipp & Sohn gyártmányú elektromos orgona vagyok. Még Nyugat-Németországban születtem. Hogy kerültem Kartalra? Egy derék férfiember kijár dolgozni Németországba. Az a dolga, hogy a használt lakások felújításának előkészítő munkáit elvégezze. Elmondása szerint engem egy lakásban hagytak, ahol meghalt az idős tulajdonos. A fiatalember hazahozott Magyarországra, hátha még kellek valakinek. Úgy látszik, igaza lett. Valakinek kellettem. Mások talán nem látnak értéket bennem. Igazuk van. A hangom… mit mondjak, borzalmas. Valaki azonban bízik bennem. Szerinte talán nem is túl sokára csodás hangon fogom dicsőíteni a Jóistent.”

Március 11.:

Elkészült a első síp. Nem szól, de jól néz ki!

Április 2.:

Készülnek az ajándékok az adományozóink számára.

Április 28.:

Orgonánk javára Tóka Ágoston orgonaművész és az újpesti baptista kamarakórus adott jótékonysági hangversenyt az újhatvani katolikus templomban.

Május 6.:

Az orgonánk nemsokára szívátültetésen esik át. A műtétet Thiering Péter elektromérnök vállalta. A régi analóg elektronika helyére egy úgynevezett MIDI enkódert épít be. Ez majd egy számítógéppel kiegészülve fogja reprodukálni egy templomi orgona hangzását. Egy bibliai idézet jutott eszembe: „Új szívet adok nektek, és új lelket adok belétek.” (Ez 36,26) Arra gondoltam, hogy ez a hangszer így talán hitelesebben fogja szolgálni az evangélium üzenetét, mint ha újonnan vettük volna.

Május 25.:

Tervünket a kartali önkormányzat is támogatja. Mi ezt úgy tartjuk számon, hogy az orgona sípsorai közül hármat Kartal lakóközössége biztosított a számunkra.

Június 7.:

Tudtad? Az UNESCO 2017-ben Dél-Koreában ülésezett, és többek között az orgonazenét és az orgonaépítést is világörökségnek nyilvánította.

Június 16.:

Örömmel adunk hírt: megtörtént a szívátültetés. A „beteg” jól van.

Augusztus 5.:

A kartali katolikus templomban zenés áhítatot tartottunk orgonánk javára Kiss Rózsa énekművész és Tóka Szabolcs orgonaművész közreműködésével.

A támogatás lehetőségéről információk a gyülekezet Facebook-oldalán vagy telefonon kaphatók: +36-20-886-1783.

Köszönettel a gyülekezet nevében:
Kovács László
lelkipásztor

110 éves az európai baptisták szövetsége

Az 1989-es budapesti konferencia zárórendezvényének világsajtót bejáró, ikonikus képe

Az európai baptista misszió a múlt század elején feladatának érezte, hogy létrehívja a kontinens valamennyi baptistát tömörítő szövetségét. Európa országainak baptista küldötteit a német baptisták hívták meg Berlinbe, ahol 1907-ben már tíz baptista gyülekezetben 4000 gyülekezeti tagot számláltak. A 15 európai államból részt vevő 1218 hivatalos küldött között a magyar képviselők nagy tiszteletben részesültek. Ekkor valamennyi ország között hazánkban terjedt legdinamikusabban a baptista misszió.

Nagytábori történetek

Augusztus 6-12-ig Balatonszemesen rendeztük a Baptista Ifjúsági Nagytábort. Az idei tábor az alábbi címet kapta: „Tartsd az irányt!” A hét során azok a témák kerültek a középpontba, amelyek segítik a fiatalok útkeresését és a helyes irány megtartását. A tábor programjain több mint ötszáz fiatal vett részt az ország minden tájáról. A következőkben néhány személyes történetet osztunk meg a táborozók tollából.

Baptista oktatási konferencia

Augusztus 22-én, szerdán a szigetszentmiklósi baptista gyülekezet imaházában találkoztak a baptista oktatási szakemberek, intézményvezetők, pedagógusok, hogy meghallgassák az előadókat és egymás véleményét, így 2018-ban a fenntartó hetedik oktatási konferenciáján cseréljenek eszmét a gondokról, a jövőben rejlő kihívásokról és lehetőségekről.