Milyen segítő tevékenységeket folytat a Baptista Szeretetszolgálat az ukrán krízis kapcsán?

A háború első napja óta küldünk segélyszállítmányokat a kárpátaljai baptista gyülekezetekhez, amelyek közül több is átalakult a menekültek ellátására, meleg ételt főznek és csomagokat osztanak a rászorulóknak. A Humanitárius Tanács felkérésére a BSZA koordinálja a tiszabecsi határátkelőhelynél létesített segítőpont működését. Ide a nap 24 órájában fogadjuk a menekülteket munkatársainkkal önkéntesek segítségével. Ételt, meleg ételt, egészségügyi ellátást, lelki segítséget, a transzferek szervezését és átmeneti szállást biztosítunk 12 órás műszakokban. Jelenleg Tiszabecsen két helyszínen átmenetileg 150 embert tudunk elszállásolni, de szükség esetén hosszabb távra is segítünk szállást találni szerte az országban. Az itt lévő raktárbázisunkon fogadjuk az adományokat, illetve ellátjuk a menekülteket a helyszínen pelenkával, törlőkendővel, higiéniai eszközökkel, gyermektápszerrel, ruházattal is. Az érkező menekülteknek nagy szükségük van telefontöltési lehetőségre és wifielérhetőségre, illetve mivel sokan gyalog érkeznek, babakocsikat, autós gyermeküléseket adunk részükre a mikrobusszal történő továbbutazáshoz. A helyszínen orvosi rendelőnk is működik. Távozáskor mindenki úti csomagot kap. Budapesten a népligeti autóbusz-pályaudvarnál lévő segítőponton várjuk az érkezőket mindennap 7 és 22 óra között. Itt az online menetjegyfoglalásban és átmeneti szállás keresésében is segítséget nyújtunk.

Milyen testi, lelki és mentális állapot jellemző a hozzátok érkező menekültekre?

Tapasztalatom szerint minél beljebbről jönnek az emberek, annál kimerültebbek. A belső Ukrajnából érkezők sok mindenen mentek át, bombázást, harcokat éltek át, esetleg bujkáltak, napokig úton voltak. Mindenki nő, anyuka, nagymama és a gyermekek. Vagy a külföldön, Csehországban, Ausztriában, Németországban, Hollandiában dolgozó férjeik után mennek, vagy a férjeiket féltik, akik otthon maradtak és a háborúban harcolnak. Igyekszünk támogatni őket arra a rövid időre, amíg mellettük lehetünk. Pozitív és egyben megindító a rivnei árvaház menekültjei, 3 felnőtt és 33 gyermek története, akik egy harcászati célpontnak számító repülőtér mellett éltek, ezért pincében töltöttek hat napot a rakétatámadások idején. Onnan kiszabadulva Beregszász mellé menekültek egy keresztény táborba, ahol ellátják őket. Őket munkatársaink Szilágyi Béla vezetésével látogatták meg. Az árvaház igazgatónője elmondta, hogy hálásak az életben maradásért, örülnek az ételnek, italnak, szállásnak, a gyermekek mosolyának. A hitnek óriási ereje van.

Hogy vannak a segítők?

Örülünk, hogy segíthetünk. A férjemmel épp arról beszélgettünk, hogy amikor sokan érkeznek, feladat van, könnyebb, amikor picit megpihenünk, akkor nehezednek ránk azok a sorsok, melyekkel nap nap után találkozunk. Keveset alszunk, de megtapasztaljuk, hogy Isten megerősít mindarra, amit ránk bíz. Hálásan köszönjük minden testvérünknek a segítségét, legyen az bármilyen természetű, mert nagyon sokat számít nekünk, hogy folyamatosan érezzük az összefogásban rejlő erőt.

Hogyan és miben lehet segíteni a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány munkáját ebben a helyzetben?

Önkénteseink intézményeink munkatársai közül, a gyülekezetekből vagy a felhívásainkra jelentkezőkből kerülnek ki. Koordinálásuk a központi regisztráción keresztül történik. Pillanatnyilag a legégetőbb szükség ukrán–magyar vagy orosz–magyar tolmácsokra, illetve átmeneti vagy hosszú távú szálláshelyekre van. A felajánlásokat a ukrajna@baptistasegely.hu címen várjuk. Munkánkat támogatni a 1355-ös segélyvonal hívásával hívásonként 300 Ft-tal (Baptifonról az emelt díjas hívások aktiválása után működik), a www.baptistasegely.hu/adomanyozas linken néhány kattintással, vagy a Baptista Szeretetszolgálat részére a UniCredit banknál vezetett 10918001-55555555-55555555 bankszámlaszámra történő utalással, „UKRAJNAI KRÍZIS” megjelöléssel tudják.


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!