Szólj, ötágú síp I–II. Berkesi Sándor kórusművei (I. Két- és háromszólamú kórusművek, II. Négyszólamú vegyes karok)

„E kórusgyűjteményt az az elsődleges szándék vezeti, hogy énekelni való anyagot adjon az egyházi iskolai és a különböző típusú, színvonalú református, protestáns kórusoknak. Különösen aktuális ez most, amikor néhány éve istentiszteleteinken új énekeskönyvet használhatunk.” (Berkesi Sándor előszavából)

Készült a szerző 80. születésnapja alkalmából, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület és az MRE Egyházzenei Igazgatósága támogatásával.

A nyomtatásban megjelent kórusgyűjteményekből terjedelem hiányában kimaradt tételek hamarosan elérhetőek lesznek – ingyenesen letölthető formában – ezen linken: http://egyhazzene.reformatus. hu/korus/v/szoveges-oldal-335/.

Kapható a Kálvin kiadónál.
Ára: 3600 Ft. (A kiadó webshopjában 2700 Ft.)

Adjatok hálát az Istennek! Kórusművek, énekfeldolgozások

A kiadvány, melyet Bódiss Tamás szerkesztett, Az Úrnak zengjen az ének című, 2006 tavaszán megjelent énekgyűjteményre épült. Már az énekgyűjtemény szerkesztésekor megszületett a többszólamú kórusfüzet gondolata, melynek célja, hogy az énekek kíséretéhez hangszeren vagy több szólamban megszólaltatható letéteket, egyúttal a gyülekezeti és iskolai kórusok kezébe egyszerű műveket adjon.

A törekvés nem példa nélküli: a mai európai énekeskönyvek is számos éneket közölnek többszólamú formában, melyek többnyire azért születtek, hogy a gyülekezet éneklését segítsék. Lucas Osiander már 1586-ban megfogalmazta: a kórusletétek célja, hogy „az egész keresztény gyülekezet együtt énekelhessen”. Kortársa, Johannes Eccard szerint az énekkar a többszólamú énekléssel a gyülekezet énektanulását segíti. Számos protestáns zeneszerző fáradozott azon, hogy a gyülekezeti énekek kórusletétei művészi igényűek, ugyanakkor – a közös éneklést segítve vagy azzal váltakozva – istentiszteleten is használhatóak legyenek. A svájci reformációval érintett egyházakban a többszólamú éneklés eleinte csak a templomon kívül élt, a 17–18. században azonban éppen ezeken a területeken terjedt el a Goudimel-zsoltárok többszólamú éneklése, mégpedig a teljes gyülekezet részvételével. A svájci ösztöndíjas Kántus-alapító, Maróthi György ennek hatására jelentette meg Debrecenben négyszólamú zsoltárkönyvét, mely 1774-ig több, egyre bővülő kiadásban a zsoltárok mellett már dicséretek „összhangosítását” is tartalmazta.

A gyűjteményt iskolai, ifjúsági, gyülekezeti kórusoknak, éneklő közösségeknek, baráti társaságoknak, családoknak ajánljuk.

Kapható a Kálvin kiadónál. Ára 1200 Ft. (A kiadó webshopjában 1020 Ft.)
Csomagban kedvezőbb! Kórusoknak 10 db-os csomag féláron!


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!