Házasság 2.0 A kapcsolatot cseréld, ne a társad!

A megfelelő konfliktuskezelési minták elsajátítása generációkra kihatóan hozhat pozitív változásokat a családok életében

2236

Budapest, 2018. május 31., csütörtök – A házasság megítélésében bekövetkezett hazai szemléletváltásról, a közösségi média párkapcsolatokra gyakorolt hatásáról, valamint a meglévő házasságok megújítási gyakorlatáról tartottak ma könyvbemutatóval egybekötött sajtóbeszélgetést az Aranytíz Kultúrházban. A beszélgetés alapjául dr. Mihalec Gábornak a Harmat Kiadó gondozásában most megjelent, Házasság 2.0 című kötete szolgált, amely a házasságok újraépítésében, a krízisben lévő párok problémáinak kezelésében kíván segítséget nyújtani.

Dr. Herjeczki Kornél, a házasság hete mozgalom országos koordinátora, a Harmat Kiadó igazgatója az esemény kapcsán elmondta, hogy a több mint tízéves mozgalom tapasztalatai szerint növekvő a társadalomban a nyitottság a házassági kérdésekben való párbeszédre: erősödik mind a segítségkérés, mind a segítségnyújtás gyakorlata. 2018-ban az előző évihez képest 39%-kal több, már száz település kapcsolódott be a házasság hete eseményeibe 300 programmal, húszezernél is több résztvevőt elérve. A házasság hete regionális szervezőinek körében készített idei felmérés szerint is megmutatkozik, hogy az eseménysorozattal megszólított csoportok között az utóbbi években egyre határozottabban jelenik meg a 35–40 éves korosztály. Annak a generációnak a tagjai, akik adott esetben megfáradva a kapcsolatban változást szeretnének. Erre ad nagyon jó alternatívát ez a kötet, amely a meglévő kapcsolat minőségének változtatására épít.

Herjeczki Kornél kiemelte: máshogy kell a házasságokkal foglalkozni, mint akár tíz évvel ezelőtt. Az egyik legmarkánsabb változásként a közösségi média párkapcsolatokra gyakorolt hatását említette, amely egyrészt a valós kapcsolatokra fordított idő csökkenését, másrészt a könnyen elérhető múltbeli kapcsolatok felelevenítésének vagy az új kapcsolatok gyors létesítésének kockázatát hordozza, valamint a közösségi média által sugallt idealizált kép és a meglévő kapcsolat közötti szakadék miatt jelent komoly kihívást. A körülmények változásával a meglévő kapcsolatainkhoz való hozzáállásnak is meg kell változnia, hogy ezzel a kihívással szembe tudjunk nézni – figyelmeztetett.

A házasságkötések száma Magyarországon 2010 és 2016 között mintegy 46%-kal nőtt. A 2016-os kutatások szerint hazánkban a közvélemény elfogadja az élettársi kapcsolatot, a preferenciákban azonban továbbra is a házasságot tartja ideális párkapcsolati formának: tízből kilencen ezt az életformát tartják követendőnek. Míg a válások számát tekintve a rendszerváltás utáni években 22-25 ezer között mozgott a válások száma, addig 2010 óta csökkenő tendencia figyelhető meg ezen a területen: 2016-ban már nem érte el a húszezret. Mint dr. Makay Zsuzsanna, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének demográfusa elmondta: érdekes jelenség az is, hogy növekszik a házasság időtartama, a házastársak egyre később válnak el. 2016-ban a válásokkal végződő házasságok átlagosan 14,7 évig tartottak, a statisztika szerint a 2016-ban kimondott válások közel egyharmada húszéves vagy még hosszabb házasságnak vetett véget. A népesség körében a válás elfogadottsága is csökkent. Míg a kutatásokban szereplő kérdéssel – miszerint „a házasság élethosszig tartó kapcsolat, és nem érhet véget” – 2005-ben a férfiak 30%-a értett egyet, addig 2016-ban már 41%-uk vallotta ugyanezt. A nők körében az egyetértők aránya 28%-ról 35%-ra emelkedett.

A középgenerációnál a meglévő kapcsolat megmentésére irányuló fokozott igény az utóbbi években a párterápiás gyakorlatban is megjelent. Mint dr. Mihalec Gábor pár- és családterapeuta, a Házasság 2.0 című kötet szerzője is megerősítette, míg néhány évvel ezelőtt a megcsalás volt a fő terápiás problémakör, addig ma elsősorban a már 15-20 éve házasságban élő negyvenes párok szeretnék a kapcsolat kiüresedése miatt megtalálni a rejtett tartalékot, amitől újra örömtelivé, tartalmassá válhatna a házasságuk.

– Az érzelmek irányításra szorulnak. Ha döntéseket hozunk, kitartunk bennük, egy idő után az érzelmek újraszerveződnek, és beállnak a döntéseink mögé – mondta el a terápiás módszer kapcsán a szakember. Ez segíti a párokat, hogy nyitottá váljanak azoknak a rejtett viselkedési, konfliktuskezelési mintázatoknak a felismerésére, amelyeket addig a párkapcsolatban követtek. Vizsgálatok szerint a párok 69%-a három év múlva is ugyanarról vitatkozik ugyanazon a módon. Ezt a tudattalan „koreográfiát” felderítve, konstruktívabb mintázatokkal felülírva és azt begyakorolva lehet a kapcsolatban egy tudatos szintre lépni, amikor a pár hatalmat nyer a saját kapcsolati sorsának irányítása felett.

Mint elmondta: azok a párok dolgozzák fel sikeresen a traumájukat, akik szembenéznek a valósággal, vállalják a felelősség rájuk eső részét, feltárják azokat a működési mechanizmusokat, amelyek sebezhetővé tették a kapcsolatukat. Emellett újraépítik az egymáshoz való kötődésüket, új konfliktuskezelési mintákat sajátítanak el, új szokásokat és rituálékat alakítanak ki, és komoly döntéseket hoznak. Nem a rossz párválasztástól, a szerencsétől vagy a szülőktől kapott mintáktól függ a kapcsolatunk sorsa. Lehetőségünk van megváltoztatni a hozzáállásunkat, ami generációkra határozza meg egy család sorsát. Mert így már olyan konstruktív viselkedési mintákat adhatunk tovább a gyermekeinknek, amelyek generációs családi átok helyett sok generációra kiható családi áldássá lehetnek.

Háttér-információk

Mihalec Gáborról:

Mihalec Gábor pár- és családterapeuta, hazánk egyik legismertebb párkapcsolati előadója, számos sikerkönyv szerzője. 23 éve házas, két gyermeke van. Tanulmányait Németországban, Nagy-Britanniában és Magyarországon végezte, korábban óraadó tanár volt a Szegedi Tudományegyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen. Négy nyelven beszél előadói szinten. Nevéhez fűződik az 1980-as években népszerűvé vált házassággazdagító mozgalom (Marriage Enrichment Movement) hagyományaira épített, de a legfontosabb lelkigondozói és pszichológiai irányzatok felismeréseit, kutatási eredményeit is magában foglaló Gyűrű-kúra kapcsolaterősítő tréningsorozat is, amelyen 2004-es bevezetése óta több mint 500 pár vett részt. A program Magyarország után már elérhető Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Lettországban, Finnországban, Szlovéniában, Ausztriában, Lengyelországban, Svédországban, Romániában és Szerbiában is.

A Harmat Kiadóról:

A több mint 25 éve alapított, elsősorban családi, párkapcsolati és gyermeknevelési könyveiről ismert, de a gyermekirodalomtól az egyetemi tankönyvekig széles skálát felölelő, keresztény szellemiségű Harmat Kiadó célja, hogy nemcsak magas színvonalú, közérthető irodalommal segítse az érdeklődőket a hitbeli és életvezetési kérdésekben, valamint a természet- és a társadalomtudományok terén, hanem számtalan fontos témában társadalmi párbeszédet kezdeményezzen, és elősegítse ezek megoldását. A Harmat Kiadói Alapítvány a társadalmi felelősségvállalás jegyében több olyan terület mellett kötelezte el magát – eszközöket és segítséget is nyújtva –, amelyek minőségi, pozitív változást érhetnek el a családok, fiatalok, gyermekek, közösségek életében. Így a kiadó többek között párbeszédet szervezett az iskolai kortárs bántalmazás vagy az öngyilkosságok megelőzésének témakörében, de a kezdetektől aktív szerepet vállal a házasság hete mozgalomban is, amelynek immár tíz éve egyik szervezője, illetve országos koordinátora.

A kiadónak eddig több mint 500 kötete jelent meg közel hárommillió példányban. A legnépszerűbbek közé tartozik Gary Chapman több százezer példányban kiadott Az 5 szeretetnyelv könyvsorozata, valamint dr. Henry Cloud Gyerekhatárok, illetve Kamaszhatárok című kötete, valamint Kevin Leman Születési sor(s)rend, illetve Péntekre új én című művei. A kiadó nevéhez fűződik C. S. Lewis Narnia krónikáinak kiadása és a világ egyik legnépszerűbb Magyarázatos Bibliájának (NIV Student Bible) magyarországi megjelentetése is. A Harmat adja ki immár tíz éve az elsősorban családi és a párkapcsolati, gyermeknevelési kérdésekkel foglalkozó Family magazint, illetve 2013-tól a lapcsalád gyermekeknek szóló tagját, a CikCakk magazint. A Harmat által szervezett író-olvasó találkozók részeként került sor tavaly Gary Chapman nagy sikerű előadói turnéjára is.


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!


Köszönjük!

Köszönjük mindenkinek, aki idén a baptisták társadalmi szolgálatát támogatta adója 1+1%-ával!