A Baptista Szeretetszolgálat Gyermek- és Ifjúsági Oktatási és Fejlesztő Központja 2025. június 19-én adta át két csoportszobás, huszonnyolc férőhelyes bölcsődéjét Debrecen északkeleti városrészében. A projekt 2022 júliusában indult.

Az avatáson először Gál Nagy Tünde igazgató – akinek a megvalósítással kapcsolatos kiemelkedő érdemeit többen hangsúlyozták az eseményen – köszöntötte a vendégeket. A megnyitón elhangzott, hogy a 100 százalékos támogatottsággal megvalósuló projekt összköltsége meghaladta a 415 millió forintot. Az új bölcsőde építési helyszínének kiválasztását alapos mérlegelés és kutatómunka előzte meg. Az előzetes felmérések azt mutatták, hogy Debrecen északkeleti részében alacsony a bölcsődei férőhely-ellátottság, ezért a beruházást a Debrecen-Husztikert városrészben valósították meg. A bölcsőde működtetéséhez szükséges eszközöket is beszerezték, és hat munkavállalót alkalmaznak. A gyermekek beszoktatása folyamatos, és az intézményben már várólista van az óriási érdeklődés miatt.

Tasó László országgyűlési képviselő köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy az elmúlt években mintegy 200 milliárd forintot biztosított a magyar kormány bölcsődei fejlesztésekre. Debrecenben is sorra nyílnak az ilyen intézmények, mivel egyre nagyobb az igény irántuk. Hozzátette, a kormány a családtámogatási rendszer segítségével mindent megtett azért, hogy a fiatalok bátran merjenek gyermeket vállalni. Kiemelte, hogy a feltételrendszer nagyon fontos, és minden adott ahhoz, hogy gyermekeink sikeresen fejlődjenek.

Dr. Széles Diána alpolgármester úgy fogalmazott: „Szülőként tudom, mekkora bizalom kell ahhoz, hogy valaki a gyermekét másokra bízza, és ebben a bölcsődében láthatóan jó és biztonságos helyre kerülnek a gyerekek. Debrecen 2000 bölcsődei férőhelyet kínál, ebből több mint 1300 önkormányzati, a többi pedig elkötelezett egyházi és magánfenntartókhoz tartozik. Az elmúlt évek debreceni bölcsődefejlesztései azt bizonyítják, hogy eredményes az önkormányzat és az egyházak összefogása ezen a területen is. A baptista közösség gondoskodása pedig garancia arra, hogy a Tücsökvár Bölcsőde valódi otthonná váljon a legkisebbeknek.”

Dr. Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke annak a szerepvállalásnak a részleteiről beszélt, amit a baptisták Debrecenben és környékén vállaltak. Ennek része a bölcsődefejlesztés is, amellyel biztosítani tudják, hogy az édesanyák minél előbb vissza tudjanak térni a munkaerőpiacra. „Nagy öröm a gyermekek mosolyát látni, ők is arról tanúskodnak, hogy remek intézményt építettünk. Isten szeretete az, amely ránk bízza a gyerekeket. Ez egyrészt áldás, másrészt sáfárság, mert erősségünk nem a fegyverekben, a vagyonokban, nem is a szép épületekben, hanem fiainkban és lányainkban rejlik” – hangsúlyozta az elnök.

Az ünnepélyes szalagátvágás előtt Papp János, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke imádkozott, kérve Isten áldását a gyermekekre, a szülőkre és a munkatársakra, majd köszönetet mondott az egészséges családokért és a születő gyermekekért.

A projekt érdekessége és elvárása, hogy az elkészülő bölcsődének a közel nulla energiaigényű épületekhez képest is 20 százalékos energiamegtakarítást kell elérnie. Ennek érdekében a 15 cm-es homlokzati és födémszigetelés mellett az épület tetőszerkezetére 15 kW-os teljesítményű, hálózatba visszatápláló napelemes rendszert telepítettek. A rendszer biztosítja az intézmény villamosenergia-ellátását, továbbá hőszivattyús rendszer teszi energiahatékonnyá az intézményt. A két nagy teljesítményű hőszivattyú stabil működést biztosít a hűtés-fűtés rendszernek.

Fotók: Miklós László 

Az eseményről videó is elérhető: https://dehir.hu/debrecen/huszonnyolc-gyermek-kaphat-helyet-az-uj-husztikerti-baptista-bolcsodeben/2025/06/19/


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!