Gyógyító erő a csönd.
Az igazi történések a csendben születnek. Ezért keresi a lélek a nyugalmat és a zavartalanságot.
Állandó zajban élünk.
Az embert állandó zaj veszi körül, csak nem veszi észre. Csöpög a csap, zümmög a hűtőszekrény, fújtat a számítógép hűtőventillátora. Ezek a hangok hiába ismertek számunkra, váratlan és kiszámíthatatlan megszólalásaik állandó frusztrációt jelentenek. Az utcán, de még az éjszakai lakásból is hallható távoli autómotor, sziréna, egy-egy zenekar koncertje. Ezek többségében különféle gépek zajai. Már hozzájuk szoktunk, nem is tűnik föl a jelenlétük, hangosságuk. Sőt, igazán akkor kapjuk föl a fejünket, mikor megszűnnek: leáll a mikrohullámú sütő, elhallgat a telefoncsörgés, leáll a motor, kikapcsolják a rádiót, elhallgat a mosógép. A teljes technikai csönd mégis igen ritka pillanat. Egy hangszigetelt stúdiószobának a felvétel előtti pillanataiban vagy az eldugott kolostorok rejtett celláiban adatik csupán teljes csönd.
A természet csöndje
– szoktuk mondani, holott a természetnek is van hangja. Sosem néma teljesen. De a természet zajai, hangjai egész más hatással bírnak az emberre. A szél süvítése, a tenger zúgása, a szellőtől mozgó erdő zizegése, a patak csobogása, a galambok búgása, a tűz pattogása egészen más hatással bírnak a lelkünkre. A természet is hangos, mégis gyógyító hatalommal bír, mert az ember nem a technika, hanem a természet szülötte. Ezért vágyunk mindannyian a szabadba: a hegyek közé, a tengerre, a folyókra, az erdőkbe, a rétekre. Szükségünk is van arra, hogy rendszeresen kimozduljunk épületeink fogságából a családdal, de egyedül is. A magányos csendre is szükségünk van. Mint ahogy Jézus tette. Sokszor a hajnal kint találta már a hegyen, a tengerparton. Mesterünk szerette a magányos csendet is. Ha ő kereste és szükségét érezte, mennyivel inkább szükségünk van nekünk rá.
Hogyan gyógyít a csönd?
A csendben lépésről lépésre bennünk is letisztulnak a gondolatok, szétfoszlanak az alaptalan érzetek, megnyílik tudatunk, értelmünk egyszerűvé válik, magunkban addig ismeretlen erőforrásokra bukkanunk, lelkünkből a fölösleg eltűnik, és csak az igazán fontos értékek mentén halad az eszünk is. A csend már önmagában gyógyít, s ha a lélek Isten elé is képes állni, akkor jelentős változások történnek.
Ha ilyen mértékű pozitív erővel rendelkezik a csend, akkor miért nem élünk jobban vele? Ennek egyrészt civilizációs kultúránk az alapvető oka, amely a csendet a tétlenséggel azonosítja, a természetjárást pedig az alternatív szabadidős tevékenységek közé sorolja. Másrészt alig ismert a társadalom számára a csendet mint gyógyító forrást használó intézmények, közösségek és keresztény lelkiségi csoportok tevékenysége, működése. Pedig csendkúrára s olykor csendterápiára mindegyikünknek alapvető szüksége van.
Hogyan szervezzünk csendkúrát?
Hetente egyszer-kétszer legalább egyegy órára menjünk ki a természetbe, évente néhányszor egy-egy napra vonuljunk el olyan csöndes helyre, ahol nem érhet el senki, ahol nincs telefon, és a magunkét sem kapcsoljuk be, ahol az épület is a természetben van! Lassítsuk le tetteink ritmusát: sétáljunk, nézelődjünk, üldögéljünk! Kifejezetten lassan együnk, lassan igyunk, lassan olvassunk! Meglepődve fogjuk tapasztalni, hogy a szokott felületesség helyett micsoda tudatosság kerül minden mozdulatunkba, gondolatunkba.
Egy nap alatt többet megismerünk magunkból, mint az állandóan tevékeny hónapok alatt.
Háló Gyula
Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!