Tizedik alkalommal kerül megrendezésre a Baptista Tudományos és Ismeretterjesztő Konferencia, amely idén az Értsünk szót! címet kapta. Részletek és regisztráció ide kattintva érhető el! Naponta frissülő cikkünkben szeretnénk bemutatni a nap előadóit.

Dr. Szűts Zoltán

Szűts Zoltán média-, digitálispedagógia- és információstársadalom-kutató, habilitált egyetemi docens. Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógiai Karának dékánja. A Kecskeméti Piarista Gimnáziumban érettségizett, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen diplomázott, doktorált irodalomtudományból és habilitált szociológiából, illetve az Eszterházy Károly-egyetemen is doktori fokozatot szerzett neveléstudományból. A világháló metaforái (Osiris, 2013), az Online (Wolters Kluwer, 2018) és A digitális pedagógia elmélete (Akadémiai K., 2020) könyvek szerzője. Könyveit, tanulmányait és konferenciaközleményeit eddig már majdnem 1000-szer idézték. Eddig mintegy félszáz tudományos előadást tartott, és közösségi médiakommunikációs vállalati tanácsadóként is dolgozik.

  • A számítógép, majd az okostelefon, az interaktív képi tartalom, a digitális hálózatok és a nagy sebességű, mindig online állapot gyökeres változást hozott világunk valamennyi alrendszerében. Átalakította többek között a nyilvánosság fogalmát, ugyanis olyan témákat emelt be a társadalmi párbeszédbe, melyek kiszorultak a hagyományos médiából. A kommunikációs folyamatba való belépés alacsony küszöbének és sok esetben a kapuőrök hiányának a következménye, hogy az internet demokratizálta a kommunikációt, bárki olyan üzenetet kiálthat a világba, amely milliókat ér el. Segélykiáltást adhat a saját nyelvének használatában korlátozott külhoni magyar kisebbség, de toborzó videót tölthet fel egy terrorista szervezet is. Előadásomban arra kérdezek rá, hogy a keresztény közösségek számára milyen lehetőségeket kínál és kihívásokat jelent a közösségi média.

Varga László Ottó

1969-ben születtem Budapesten. 20 évesen ismertem meg Jézus Krisztust, aki teljesen átformálta az életemet. Eredeti szakmám szerkezetépítő-mérnök, de 30 évesen újabb fordulatot vett az életem: lelkészi szolgálatba álltam. Feleségemmel boldog házasságban élünk, két gyermekünk van, mostanában kezdik saját életüket. A hegyek szerelmese vagyok: télen síelek, nyáron magashegyi túrázok. Fontos kérdéseim: hogyan lehet az európai kultúrában hiteles keresztényként élni, és eljuttatni Krisztus üzenetét a mai ember számára?

  • Egyszer valaki azt mondta, hogy gyerekkorában értette a húsvéti ünnepen a sonkát, a tojást, a locsolást, a nyulat, a szünetet, és tetszett is neki mindez, csak egyvalamit nem értett, hogy hogy keveredett bele mindebbe Jézus Krisztus? Elég furcsa érzést keltett bennem ez a megfogalmazás. Nem tudtam, hogy most nevessek vagy sírjak? Sokszor átélem ezt az érzést, amikor hallok véleményeket az egyházról, mert sokszor pont nem a lényeget látják az emberek…
  • Ki ezért a felelős? Lehetne másképp csinálni? Megfejthető az egyház üzenete a ma emberének? Mi ebben a mi felelősségünk?
  • A gyülekezetre tekinthetek úgy, mint Isten országának nagykövetsége, képviselője?
  • A kommunikációval van a baj? A mai egyházzal van a baj? A mai világgal van probléma?
  • Mik azok a kérdések, amiket jó nem megfejteni, mert Isten titka? És mik azok, amiket pont a gyülekezet által lehet megfejteni?
  • Hogyan tud szót érteni egy gyülekezet a körülötte lévő világgal?

Dr. Székely Levente

Székely Levente PhD szociológus, a szociológiai tudományok doktora. Az Ifjúságkutató Intézet és a Mathias Corvinus Collegium Szociológia Műhelyének vezetője. A Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetének adjunktusa, a Magyar Ifjúságkutatás 2020 kutatásvezetője. Legutóbbi szerkesztett munkája, amit idén februárban mutattak be, a Magyar fiatalok a koronavírus-járvány idején című tanulmánykötet. 

  • Sokszor gondoljuk azt, hogy a másik nemzedéktől egy örökkévalóság választja el a mi generációnkat.
  • Nem értjük, mit miért tesznek, sokszor a szavukat sem.
  • De tényleg másra vágynak a mai fiatalok, mint az idősebbek?
  • Mások a céljaik, más a jövőképük?
  • És ha nem, miért mégis?

Bohár-Kovács Janka

Pszichológusként kiváltságnak élem meg a hivatásomat, hiszen legfőbb munkaeszközöm a jelenlétem mások életében. A segítő folyamatban mégsem csak a személyemre van szüksége a velem szemben ülőnek, hanem arra, hogy megismerje a belé rejtett csodát: életre, gyümölcsöző és gazdag életre lett teremtve. Az Aurum Életműhely vezetőjeként egy keresztény szemléletű szakmai közösség formálódásán dolgozom immár ötödik éve. Újra és újra lenyűgöz, ahogyan a Jóisten személyre szabott szeretetét és gyógyító munkáját látom megnyilvánulni a saját életemben, a körülöttem élőkében, vagy éppen a munkám során megismert emberek történetének alakulásában.

Hiszem, hogy nem receptek vagy tökéletes forgatókönyvek, hanem jól eltalált kérdések visznek előre az életben.

  • Miért nem sikerül sokszor szót értenünk a családban?
  • Mi akadályoz a másik valódi mondanivalójának pontos észlelésében?
  • Min csúszik el olyan sokszor a kommunikáció, mintha folyton újra ugyanarra a banánhéjra lépnénk?
  • Milyen útvesztőben sikkadnak el a valódi üzeneteink, és esünk egymásnak vagy leszünk egyre magányosabbak épp a legmélyebb, legbensőségesebb kapcsolatainkban?

Mind-mind zseniális példák az olyan kérdésekre, amelyek egyben kulcsok is, hogy jó alaposan berozsdásodott, szeretteinktől elzáró lakatokat és ajtókat pattinthassunk fel. Az előadásban egy kamasz lány rajzán nyakon csípett családi kommunikációs pókháló révén szemléltetem az egyik legtipikusabb csapdát, ami sokunk életében vezet mindennapos tragédiához, ha nem tanuljuk meg kellő ügyességgel kivédeni.


Elindult egyházunk hírlevele, melyben tájékoztatást adunk aktuális híreinkről, eseményeinkről. Iratkozzon fel ön is!